Yapay Zeka Nedir?

yapak-zeka-nedir

Yapay Zeka Nedir?

Yapay zekalar insan zihnini ve zekasını taklit eden makine ve yazılımlardan oluşur diyebiliriz. Yapay zekalar insanlar tarafından yapılıyor ve insanlarda oluştuğu gibi gelişmeyen biçim de sayısal veriler ile bir zekadır. Yapay zekaların imalatlarının temel sebeplerinden oluşan insanlara yardım etmeleri ve hayatı daha kolay kılmaları amaçlanmıştır. Bu sebeple yapay zekalar ile konulan hedeflere gidebilmek için en üst seviyede başarı elde edilmesi sebebiyle yapılmıştır. Yapay zekalarının şuan da ne kadar ileriye gidebileceğine dair her hangi bir sınır bilinmemektedir.

Yapay Zekalar Nasıl Ortaya Çıktı?

 1. dünya savaşı sırasın da makinelerin etkileri arttığından dolayı acaba düşünebilen makineler geliştirilebilir mi soru sorularak başlanmıştır. Bu soruyu ilk olarak Mathison Turing tarafından ortaya atılmış ve bunun üzerine çalışmalar ve araştırmalara girişilmiştir.

Yapay Zeka Hayatımızda ki Yeri

Yapay zekanın günümüz de en çok etkin olarak kullanıldığı ve geliştirildiği alan olan E- ticarettir. Çünkü yapay zekalar onlarca insanın yapacağı işi tek başlarına gerçekleştirirler. Bu sebepten dolayı çok daha hızlı ve ekonomik olarak işlemlerin gerçekleşmesini sağlamaktadırlar.

Sistemlerin korunması açısından da büyük bir önem kazanmışlardır. Sistemlerin kontrolleri neredeyse artık yapay zekalara bırakılmıştır, tabi ki kontrol altında tutulmak şartı ile. Yapay zekalar sistemlerde bulunan açıkları tespit ederek bunu bildirmesi sonucun da sistemlerin açıkları tekrar düzenlemeler yapılarak düzeltilmesini sağlamaktadır. Bu da birçok sistem için çok büyük bir avantajdır. Çünkü sistem açıklarının bulunabilmesi için birçok şirketlere ücretler ödenmekte ve onlarca insanın çalışmasının yanı sıra zaman almasından dolayı yapay zekalar bu alanda da önemli rol oynamaktadır.

Yapay zekalar şuan da bir çok robotlar ve araçlar üzerinde de kullanılmaya başlanmıştır. Tam anlamıyla yapay zekaya bırakılmamış olan araçlar da seri üretimde halka hizmet vermektedir. Yada tam anlamıyla şuan da seri imalatta olmasa dahi üretimleri yapılan ve testler ile daha ile gelişmeleri hedeflenen araçlar bulunmaktadır. Bunlar hiçbir dış müdahale ihtiyacı duymadan araçların kullanımı sağlamaktadır.

Potansiyel suçluları tespit etmek adına bir çok yapay zekada geliştirilmiştir. İngiltere bunu ilk kullanan ülkeler arasındadır. Yapay zeka kameralar yardımı ile yüz taraması yaparak insanlar sabıkaları ve diğer bilgilerine ulaşarak arşivlerden analizler yaparak suçlu olanların tespiti ve potansiyellerini onaylayarak rapor oluşturmaktadır.

Yapay Zekanın Geleceğe Faydaları Neler Olacaktır?

Yapay zeka ile artık günümüzde de görmüş olduğumuz işlemlerin tam anlamıyla yapay zekalara bırakılması anlamına gelmektedir. Tabi ki bu alan ilerleyecek ve gelişerek yapay zekalara bırakılacaktır. Bunlar neler olacaktır denir ise birkaç örnek ile anlatabiliriz aslında.

Banka ve güvenlik sistemlerinin yapay zekalara bırakılması denilebilir. Çünkü günümüz de dahi kullanılan sistemlerdir. Bu sistemler şuan da dış kontrol ve müdahaleler ile işlemektedir ancak önümüzde ki yıllar da bu sistemler artık tek başlarına çalışabilecek bir noktaya gelecektir. Bu da daha hızlı ve daha ekonomik olarak sistem taramaları ve güvenlik oranlarının yükselmesi olarak görülecektir.

Yapay zekaların bir diğer alanı ise şoförler ve diğer sürücülerin ortadan kaldırılma işlemi olacaktır. Çünkü günümüzde bile sürücüsüz ve yapay zeka kontrolü ile kullanılan araçlar vardır. Bu da gelecekte taksilerin, trenlerin ve metro gibi sürücülere gereksinim duymadan tam anlamıyla yapay zeka kontrolün de olan araçlar toplumlara hizmet vereceklerdir.

Yapay zekaların robotlar üzerinde kullanılması da günümüz de yaygındır. Hatta vatandaşlık alan robot bile bulunmaktadır. Bu robotların yapay zekaları geliştirilmesi durumun da bunları ev işlerinde kullanılması, asistan olarak kullanılması ve askeri anlamda robot askerler üzerine kullanılması gerçekleşecektir. Çünkü günümüz de dahi bunlar yapılmaktadır. Ancak şuan da tam anlamıyla kendi kontrolleri altında tüm işleri gerçekleştirememektedirler. Ancak ileri ki dönemlerde yani gelecekte bunlar tek başlarına hareket edebilir ve karar verme yetenekleri geliştikten sonra bir insanın zekasından daha ileri noktaya geleceklerdir. Çünkü yapay zekalar da insanlar gibi öğrenebilmektedirler.

Yapay Zekayı Destekleyen Kuruluşlar / Kişiler

 1. Elon Musk
 2. Stephen Hawking
 3. Retmes
 4. Baidu
 5. Tesla
 6. Alphabet
 7. Nvidia
 8. Enlitic
 9. Facebook
 10. Didi Chuxing
 11. Microsoft
 12. Fanuc
 13. Improbable