Tarayıcı Ön Bellekleme ve SEO

Tarayıcı Ön Bellekleme ve SEO

İnternet arama motorlarından bir internet sitesine erişim yapmaya çalıştığınızda, tüm arama motoru tarayıcıları internet sitesine ait html, css, javascript, resimler gibi dosyaları indirmektedir. O siteye ilk erişim bu dosyaların indirilmesinden dolayı biraz gecikmeli olabilecektir. Ancak daha sonraki bağlantılar bu dosyalar tarayıcı ön belleğinden olduğu için daha hızlı gerçekleşecektir.

Tarayıcılar erişim yaptıkları tüm internet sitelerine ait bilgileri ön belleğine alır ve aynı siteye tekrar erişim yapılmak istenildiğinde, ön belleğindeki verileri kullanarak kullanıcıya daha hızlı erişim sağlar. İnternet sitelerine hızlı erişim, ulaşılmak istenilen sitenin hızlı bir şekilde açıklaması, SEO çalışmaları açısından da önemlidir.

SEO çalışmaları ile belirlenen erişim kelimeleri bu dosyalar içerisinde olacağı için hem sayfaya yönlendirmeyi kolaylaştıracak, hem de sayfanın hızlı açılmasını sağlayacaktır. Her kullanıcı istediği zaman tarayıcı ön belleğini temizleyebilir. Ancak daha önceden erişim yaptığı sitelere ilk erişimi zaman alabilecektir. SEO çalışmaları da arama motorları düzenlemesi olarak bilinir ve istenilen sitelere yönlendirme yapılmasını, o sitenin daha çok ziyaret edilmesini sağlayan çalışmalardır.

Ön Belleklemenin Faydaları

Tarayıcılar ön bellekleme yaparak erişim yaptığı web sitelerini hatırlamak için web sitesine ait çeşitli dosyaları indirerek depolama yapmaktadır. Bu yöntem erişim yapılan siteye daha hızlı erişimin yapılmasını sağlayacaktır. Ön bellekleme yapmak için farklı yöntemler kullanılmaktadır. Kaynakların istek başlıklarının değiştirilmesi, ön belleğe alma stratejisinin düzenlenmesi gibi yöntemlerdir. Birçok kişi tarayıcı ön belleğini etkinleştirmek için sunucularındaki .htaccess isimli dosyala kod ekleyerek yapmaktadır. Bunu web tasarımcıları sitelerinin düzgün açılması ve erişim anında hızlı indirme yapılması için eklerler.

Tarayıcı ön belleğinin faydası, erişim yapılmak istenilen internet sitesine ait dosyaların ilk erişimde indirilmesi ve sonraki erişimlerde hatırlama yöntemini kullanarak hızla bağlantı yapılmasını sağlamaktır. Ön belleklemenin faydaları, sitenin hızlı yüklenmesini sağlar, ziyaretçilerin sitenizde uzun süre kalmasına neden olur. Arama sonuçlarında çabuk etki gösterir ve başarınızı artırır. Sunuculardan her seferinde dosya indirmeyeceği için sunucu trafiğini azaltır ve daha fazla ücret ödemenizi engeller.

Ön Belleklemenin SEO’ya Katkıları

SEO, bir web sitesine erişim için yönlendirme yapılması, hızlı erişim sağlanması ve ziyaretçilerin o siteyi daha çok ziyaret etmesi, sitede daha uzun süre kalmalarını sağlayan çalışmaların tümüdür. Tarayıcıların düzenlenmesi anlamına gelmektedir. Tarayıcılar ön bellekleme yaparak SEO’ya dolaylı faydası bulunmaktadır. Bir kullanıcı arama motorlarına kelimeleri yazdıkça o kelimeler ile ilgili hızlı taramalar yapılır ve bulunan siteler listelenmeye başlanır.

SEO çalışmaları kullanıcılarına bu hizmeti sağlayarak sitelerinin ilk sıralarda gelmesine yardımcı olur. Bir kullanıcı erişim yapmak istediği site hızlı açıldığında o sitede uzun süre kalabilecektir. Her kullanıcı öncelikle hızlı açılan ve hızlı erişimi olan siteleri tercih etmektedir. Bu nedenle tarayıcı ön belleklemesinin görevi ve önemi ortaya çıkmaktadır.

SEO çalışmaları ile sitenizdeki bazı bilgilerin arama motorlarında yer alması sitenize hızlı erişimi sağlamış olacaktır. Yani tarayıcı ön bellekleme ile SEO’yu birbirine destek olan iki çalışma olarak görülebilir. Kullanıcılar, arama motorlarına yazdıkları kelimeler ile ilgili en doğru cevabı en kısa sürede almak isterler. Bu isteklere en hızlı cevap ise SEO çalışmaları ile sağlanmış olur.