Sosyal Medyanın Önemi

Sosyal Medyanın Önemi

Teknolojinin gelişmesi ve internetin kullanılmaya başlamasıyla kitlelerin birbirleri iletişimleri daha kolay olmaya başlamıştır. Bu işlemlerin yapılması için sosyal medya platformları kullanılmaya başlamıştır. Sosyal medyada insanlar yaşam alışkanlıklarını, eğlencelerini, yaptıkları tüm faaliyetleri, çeşitli ürünlere ait bilgi ve görüntüleri paylaşmaktadır. Ayrıca sosyal medya hesapları üzerinden aynı anda birden fazla kişi ile iletişim kurulabilmektedir.

İnsanların internete gün içerisinde her ortamda ulaşabilmesi ve mobil cihazlar sayesinde internete erişebilmeleri sosyal medya hesaplarının kullanılmasını artırmaya başlamıştır. Sosyal medyanın önemi hayatın her aşamasında karşımıza çıkmaktadır.

En çok kullanılan sosyal medya hesapları arasında, Instagram, Twitter, Facebook, Linkedin, Pinteres, Youtube vb. sosyal ağlar kullanılmaktadır. Çalışma alanlarında ve diğer yerlerde aynı işi yapan ya da aynı sektörde bulunan kişiler arasında özel gruplar oluşturularak birçok bilgi aynı anda paylaşılabilmektedir.

Sosyal Medyanın İşletmenize Katkısı

Sosyal medyanın hızla yayılması ve dünya üzerinde milyonlarca üyelere ulaşmaları, kişisel ve firmalar tarafından kurumsal hesapların açılmasına neden olmuştur. Firmalar sektörlerindeki etkilerini artırmak, rekabet amaçlı daha fazla müşteriye ulaşabilmek için tüm sosyal medya ağlarında hesaplar oluşturuyorlar.

Bu sosyal medya hesapları üzerinden hizmetleri hakkında bilgi veren firmalar, kendi reklamları ve ürünlerinin tanıtımlarını tek bir noktadan yönetebiliyor, bu işlemleri için özel bir bütçe ayırmalarına gerek kalmamakta ve dünyanın her yerindeki insanlara mesajlarını rahatlıkla ulaştırabiliyorlar. Bu işlemleri bir bütün olarak düşündüğünüzde sosyal medyanın önemi daha çok hissedilmekte ve görülebilmektedir. Sosyal medya ağları kurumların kendilerini daha iyi ifade edebilmesini sağlamakta ve iletişim ağlarını genişletmektedir.

Sosyal Medyanın Markaya Katkısı

Tüm sektörlerde görev yapan firmalar kuruldukları andan itibaren sektörlerinde güçlü olabilmek için kendilerine bir marka ve logo oluşturmaya çalışıyorlar. Oluşturdukları logo ve sahip oldukları markanın tanıtılabilmesi için kendilerine belirli bir süreç belirler ve bu sürecin sürdürülebilmesi için belirli oranda bütçe ayırırlar. Son yıllarda sosyal medya ağları kullanılmaya başlandıktan sonra tüm firmalar markalarını hedef kitlelerine daha kolay tanıtmaya ve ulaştıkları kitleler üzerinde kalıcı etki oluşturmaya başlamışlardır.

İnsanlar sosyal ağları sürekli kullandıkları için sosyal medyada yer alan markanızı ve logonuzu sürekli görecek, zihninde kalıcı etki oluşturacak ve markanıza ait web sitesine yönlendirme yapılarak firmanızın tüm yönleri incelenmesini sağlayacaktır. Sosyal medyanın önemi markalaşma konusunda çok büyüktür.

Sosyal Medyanın Satışlara Etkisi

Günümüzde en etkili satış yöntemleri olarak online sistemler kullanılmaktadır. sosyal medya ağında bulunan hesaplar birçok kişi ve firmalar tarafından pazarlama amacıyla kullanılmaya başlamıştır. Firmalar üretmiş oldukları tüm ürünleri son kullanıcılara hiçbir aracı kullanmadan daha uygun fiyat seçenekleri ile ulaştırabileceklerdir. Bu firmaya daha çok müşterinin ulaşmasını, ürünün daha fazla pazarlanmasını sağlayarak, firmanın ürün satışından büyük kazançlar elde etmesini sağlayacaktır.

Firma ürün satışı yaparken aynı zamanda kendi reklamını yapmış ve markalaşmasını kolaylaştırmış olacaktır. Yine aynı şekilde bireysel olarak pazarlama yapmak isteyen kişiler sosyal medya hesapları üzerinden kendi ürettikleri bazı ürünleri her hangi bir mağaza ya da pazarlamacı kullanmadan direkt olarak satış yapabiliyorlar. Sosyal medya hesaplarının satışlara etkisi her gün artarak devam etmektedir. İnsanlar birçok ihtiyaçlarını daha uygun fiyatlara sosyal medya üzerinden bulabiliyor ve satın alıyorlar.