Responsive Tasarım Neden Önemlidir?

Responsive Tasarım Neden Önemlidir?

Güncel teknolojilerle uyum sağlamak için önemlidir. Responsive tasarımlar, her cihazdan görüntülenebilmek için önemlidir. Responsive uyumu, her an erişebilir olmak için ekstra önemlidir. Peki responsive tasarım nedir ve ne işe yarar?

Responsive Tasarım Nedir?

Mobil cihazlara uyum sağlamak için yapılan web tasarımlarına responsive tasarım denir. Web siteden hem farksız hem farklı olarak uygulanan tasarım örnekleridir. Web sitesinden farksızlığı, aynı link üzerinden tasarlanıyor olmasıdır. Yani halihazırda kullanılan bir web sayfasının mobil versiyonu olarak dizayn edilir.

Standart web sayfalarından farkı ise; içerikleri barındıran tüm bölümlerin, web siteden bağımsız olarak tasarlanabiliyor olmasıdır. Menüler, dizilimler, görüntü özellikleri, açılış sayfası veya kategoriler web siteyle birebir aynı olmak zorunda değildir. Dolayısıyla kullanıcılara geniş kapsamlı hizmet sunabilmek adına yapılan ve gezici cihazlar, yani yerleşik bilgisayar sistemi olmayan cihazlarda kullanılan web tasarımlar olarak nitelendirebiliriz.

Responsive Tasarım Nasıl Olmalıdır?

Tüm mobil ekranlarda şık görüntü vermelidir. Mobil tasarımlarda kullanılan yazılımlar, programlar ve mobil uygulamaların en minik ekrandan tablet ekranlarına dek yüksek çözünürlükte görüntüleniyor olması gereklidir. Mobil tasarımlarda odaklama özelliği olmasının yanı sıra ideal orantılarda kullanılması, pratiklik kazandırır.

Responsive tasarımlar, web sitelerden daha yalın olmalıdır. Kullanıcı gerekli ve önemli bölümlerin tamamını görüntüleyebilmeli, gereksiz kategorileri alt bölümlerde ancak (seçenekli olarak) isterse görüntüleyebilmelidir. Menü tasarımı üst linke mutlaka tutturulmalıdır. Zira, pek çok mobil tasarımda uzun uzadıya görüntülenen sayfalardan tekrar menüye erişmek için çabalamak gerekmemelidir.

Web ergonomisi denilen konforlu kullanım özellikleri mutlaka dizayn edilmelidir. Mobil halde yani kişiler dolaşım halindeyken bile mobil cihazları kullanabiliyor. Dolayısıyla menü, kategoriler, canlı destek veya iletişim gibi önemli bölümlerin kolay şekilde ve tek elle pratik erişilebilir olması gereklidir.

Mobil siteler veya web sitelerde henüz kullanılmayan bir özellik olarak, arama çubuklarına sesli mesaj sistemi dizayn edilebilir. Site içi erişimlerin rahat olması için özellikle blog sitesi ise kelime girilen filtrelerden değil, sesli arama yapabilen filtre programlarından eklenebilir. Sesli arama özelliği, fiziksel özelliklerden sosyo- ekonomik konulara dek pek çok unsurun doğrudan çözülmesini sağlar.

Responsive Tasarımların Web Siteye Katkısı

Responsive tasarımlar elbette önemlidir ancak nitelikle dizayn edilmesi daha önemlidir. Şayet bir web sitesi yüksek kalitede hazırlanmış ise mobil versiyonunun da aynı kalitede olması gereklidir. Sırf mobil sistem sunmak için gelişigüzel bir tasarım yapılmamalıdır. Mobil tasarımların önemini artıran, mobil cihazların daha çok kullanılıyor olmasıdır.

Bilgisayarlar veya laptoplardan internete girişler genellikle ofis çalışanları veya bilgisayara başı iş yapanlar için daha yaygındır. Ancak konforlu kullanımlar için ve kişilerin her an yanlarında mobil cihazları olduğu için, Dünya genelinde kullanım sayısı daha fazladır. Geçmişte ‘’boş zamanlarınızda ne yaparsınız?’’ sorusu güncelliğini yitirmiştir. İnternet ve mobil telefonların kullanımı, boş zamanların tamamını dolduran bir fonksiyondur.

Dolayısıyla insanların boş zamanlarını en verimli, eğlenceli, faydalı şekilde geçirmeleri için mobil tasarımlara eklenen tüm öge ve içeriklerin, işe yarar nitelikte olması önemlidir. Web seçiciliği ve Google seçiciliğine uyum sağlanması için ‘’nitelik’’ önemlidir.

Responsive Tasarımlarının Ticari Sitelere Katkısı

E-ticaret sistemi olarak adlandırılan sanal satış sistemlerinin mobil versiyonları, web tasarımlarından daha önemlidir. Kullanıcıların boş zamanlarında alışverişe meraklı olmaları, hızlı alışverişten hoşlanmaları ve mobilden sunulan ‘’kişiye özel’’ algısının verilmesi ile etkin ticaret için de oldukça önemlidir.

Responsive tasarımlarda hızlı sepete ekleme, hızlı satın alma, kolay ödeme gibi fonksiyonların eksiksiz ve kolay erişilebilir nitelikte tasarım edilmesi gereklidir.