Push Notifications (Anlık Bildirimler) Nedir?

Günümüzde teknolojinin hızla arması ile birlikte akıllı cihazlar hayatımızda önemli bir yer teşkil etmektedir. Bu telefonlarla birlikte hayatımıza giren ve hayatımızı kolaylaştıran Push Notifications (Anlık Bildirimler) telefon seçerken de önemli bir ayırt edici özelliktir.

Anlık Bildirim Tam Olarak Nedir?

Anlık bildirim, akıllı telefonunuzda, tabletinizde ya da bilgisayarınızda onay verdiğiniz sitelerden gelen mesajların anlık olarak ekranda görüntülenmesidir. Müşteriye anlık ulaşabilmek için bu uygulama birçok alışveriş sitesi için oldukça önemli bir yere sahiptir.

Anlık bildirimlerde dikkat etmeniz birçok nokta bulunmaktadır.

Bu konu ile alakalı birçok araştırma yapılmıştır. Akıllı cihaz kullanan hemen hemen herkes aslında anlık bildirim olayından çoğu zaman rahatsız olabilmektedir. O yüzden bu uygulamanın çok dikkatli bir şekilde kullanılması gerekmektedir.

Anlık Bildirimlerde Uygun Zaman Ne Zamandır?

Herkes için uygun bir zamanı belirlemek imkansızdır. Herhangi bir konu ile alakalı bir reklam kimileri için çok uygun bir zamanda bildirim olarak gelirken kimileri bu bildirime günler sonra bakabilmektedir. Bununla alakalı reklam yapmak isteyen firmalar telefon firmalarından kullanıcılara ait belirli bilgileri alarak bir data oluşturabilir ve buna göre uygun zaman dilimlerini belirleyebilirler.

Bildirimlerin Uzunluğu Nasıl Olmalıdır?

Burada dikkat edilmesi gereken anlık bildirim konu başlığının ilgi çekici olmasıdır. Başlık yeterince ilgi çekiyorsa bildirimi alan kişi mesajı okumaya gerek duyacaktır. Burada mesajın uzunluğu ya da kısalığı önemli değildir. Başlık kişinin ilgisini çekmiş ise mutlaka mesajı açıp uzunluğuna ya da kısalığına bakmada okuma ihtiyacı hissedecektir.

Bildirimlerin Gönderim Sayısı Ne kadar Olmalıdır?

Bildirimlerin gönderim sıklığını müşteri segmentine göre belirlemenizde fayda bulunmaktadır. Bir bildirimin çok fazla sayıda gitmesi kimi insanın ilgisini çekerken kimisini sıkmakta hatta bu durum bildirim engellemeye kadar gidebilmektedir. Böyle bir durum ile karşılaşmamak adına müşteri gruplarını çok doğru bir şekilde sınıflandırmış olmalısınız.

Bir bildirimi sanki o kişiye özelmiş gibi göndermeniz karşınızdaki alıcıyı etkileme oranını arttıracaktır. Sıradan bir mesaj yerine o kişiye özelmiş gibi görünen anlamlı bir bildirim daha etkili olacaktır.

Bildirimlerinizin doğru kişilere ulaştığından emin olmalısınız. Bildirimleri etkili ve faydalı bir şekilde kullanan kullanıcılarla ara sıra kullanan kullanıcılardan alacağınız verim aynı olamaz. Bu nedenle üst seviyede bildirim kullanma özelliğine sahip müşteri grubunuza daha özel daha anlamlı bildirimler yayınlamanız gerekmektedir. Bu kişiler sıradan bildirimlerle ilgilenmezler. Daha özel olmak isterler bu nedenle bunu çok iyi bir şekilde ayırt etmelisiniz.

Her kişiye aynı bildirimi gönderdiğinizde o kişi bildirimleri aktif olarak kullanmıyorsa bildirimizin o kişiye özel olması bir anlam ifade etmemektedir.

Bütün bunların yanı sıra göndermiş olduğunuz anlık bildirimleri biraz süsleyerek ilgili gruplara göndermeniz faydalı olacaktır. Örneğin bildirime uygun bir emoji koyarak karşınızdaki kişiyi daha çok etkileme şansı yakalayabilirsiniz. Emoji kullanımı yapacaksanız hangi iletişim sistemine gönderdiğinizi iyi kontrol etmeniz gerekmektedir. Çünkü bildirimlerde emoji özelliği sadece akıllı telefonlarda bulunmaktadır.

Mesajlarınızda her kitle için anlaşılır bir dil kullandığınızdan emin olmalısınız. Günlük karmaşık iş hayatından zaten bunalmış olan çalışan kesimler için sizin anlamakta zorlanılan bir bildirim yayınlamanız o kişiyi daha da sıkacak bildirim engelleme durumu ile karşı karşıya bırakacaktır. Süslü ve özensiz cümleler seçmek yerine mesajınızı anlaşılır ve ne bir şekilde karşınızdaki insana sunmanız sizin için daha faydalı olacaktır.

Bildirimlerinize bir zaman sınırlaması koymanız kullanıcılar arasında etkileyici olabilmektedir. Örneğin bir indirim kampanyasından bahsediyorsanız indirimin son gününü bildirimin en başında söylemeniz etkileyici olacaktır.