Grafik Tasarım Nedir?

Grafik Tasarım Alanları

Grafik Tasarım

Reklam, çizim ve grafik gibi farklı çalışmaların sanatsal bütünlüğü olarak nitelendirilen grafik tasarım, son yılların favori meslekleri arasındadır. Reklam, illüstrasyon, baskı çalışmaları, video görselleri gibi pek çok alanı kapsayan grafik tasarımlar, tüm bu alanların sanat çalışmasıdır.

Görsel sanat kapsamında olan ve dijital teknolojilerle doğrudan alakalı olan grafik tasarım, tanıtım mesajlarının en etkili ve sanatsal biçimde anlatılması olarak değerlendirilebilir. Bilgisayar, bilişim sektörünün en güncel teknolojileri ve programları ile uygulanan, yaratıcılığın ve hayal gücünün dijital platformlardan aktarılmasını sağlayan alanlardan biridir.

Grafik tasarım, grafik tasarımcılar tarafından uygulanır. Üniversitelerin ilgili bölümlerinde eğitim alınarak grafik tasarımcı olunabilir. Ancak bilişim yeteneği ve tecrübesi, bilişim sektörü uzmanları tarafından alınan eğitimler ile grafik tasarımcı olunabilir.

Grafik Tasarım Nedir?

Herhangi bir tanıtım öğesinin grafik çalışmasını hazırlamak, grafik tasarım olarak adlandırılır. Ancak bu tasarım, sanatsal formda ve pek çok tekniğin bir arada kullanılması ile yapılabilir. Televizyon reklamları, dergi- kitap kapağı tasarımları, storyboard çalışmaları veya afiş- katalog tasarımları gibi projeler, grafik tasarım alanına dahildir.

Tasarım ve yaratım süreçleriyle projelendirilen, ürün tanıtımı veya hizmet tanıtımlarında verilmek istenen mesajın en etkin biçimde sunulmasını sağlayan tasarımlardır.

Film, reklam, matbaa unsurları, afiş veya kataloglar, grafik tasarımcıları tarafından hazırlanır. Grafik tasarım, bilişim sektörüyle doğrudan alakalı bir çalışmadır. Grafik tasarım bölümlerinde veya bilişim merkezlerinde eğitim alınarak, grafik tasarımcı olunabilir.

Grafik tasarım tamamen yaratıcılık, özgünlük ve sanatsal yetenek gerektiren bir alandır. Ayrıca web programlarını etkin kullanıyor olmak, en önemli unsurlar arasındadır. Örneğin Photoshop programı, grafik tasarımın en önemli faktörleri arasındadır. Corel, Fireworks ve Flash gibi programların da etkili şekilde kullanılıyor olması, grafik tasarım alanında önemli etkenlerdendir.

Grafik Tasarım Alanları

Farklı platformlardaki tüm reklam çalışmaları, grafik tasarım alanındadır. Billboard reklamları, televizyon ve internet reklamlarının yanı sıra açık hava reklamcılığı da grafik tasarım ile uygulanır. Afiş ve kataloglar, albüm- kitap- dergi kapak tasarımları, kartvizit veya dijital baskı çalışmaları, yine grafik tasarım alanları arasındadır.

Görsellerin dizayn edilme sanatı olarak nitelendirilen grafik tasarım, web sayfa tasarımlarında da etkilidir. Gazete görsel tasarımları, davetiye dizaynı, metin içi görsel tasarımları, tablolar ve tüm reklam içerikleri grafik tasarım alanlarına dahildir.

Grafik tasarım alanında çalışan kişiler; freelance çalışabilecekleri gibi reklam ajanslarında ve grafik tasarım stüdyolarında çalışabilirler. Matbaalar, sergiraf atölyeleri, reklam tasarım ajansları, film- reklam ayrım stüdyolarında, grafik tasarım çalışmalarıyla özel bir alan sunulur.

Sanat direktörü veya art direktör olarak nitelendirilen meslekler, grafik tasarım alanıdır. Günümüzün en popüler reklam- tanıtım ve etkileşim alanlarından olan sosyal medya sistemlerinde de grafik tasarımcılar çalışabilirler. 2D- 3D modelleme yapılarak, mobil ve oyun sektörlerinde çalışma alanları bulunan grafik tasarımcılar, reklam tasarımlarının yanı sıra animasyon projeleri yapabilirler.